George Orwell – Farma zvířat

Příběh se odehrává na farmě pana Jonese. Zvířata se už nějakou dobu schází po večerech a sní o revoluci. Chtějí být svobodní, mít farmu pro sebe a neootročit farmářovi. To se jim splní jednoho večera, kdy se Jones opije a zapomene zvířata zavřít.

Tak farmu ovládají zvířata, která si stanoví vlastní pravidla ukazující člověka jako nepřítele a lidské vlastnosti a neřesti jako nepřijatelné. Nějaký čas si zde zvířata žijí svůj sen o svobodě a rovnosti. A to do doby, než přijde na řadu otázka moci.

Autor touto bajkou kritizuje dění v tehdejším Sovětském svazu a totalitarismus všeobecně. Pokazuje na lidské vlastnosti, které nás jako společnost ničí.
Farma zvířat mne velice nadchla. Brilantní způsob jak satiricky popsat chování lidí jak jako celku, tak jako jako jednotlivců. Zarazilo mě ovšem uvědomnění, kolik se v naší společnosti pohybuje ovcí a prasat.

Jim

Administrator

Student zabývající se studií sociálních věd. Rád se zabývá hudbou, politikou, konspiračními tématy, historií, psychologí a filozofií. Ve volném čase píše povídky, skládá básně, hraje na kytaru a bojuje za lidská práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>