Historie vzniku elektrické kytary

Pokud bychom najít první pokus o vytvoření kytary museli bychom se vrátit, až do pravěku, kde pravěký člověk drnkal na strunu upevněnou mezi stromy, ale tam se vracet nebudeme. První podoba kytary se datuje 15. století. Sice mohla mít jiný počet strun, které nebyly z oceli, ale ze zvířecích střev a jiný tvar, nicméně princip byl pořád stejný.
Takováto podoba kytary vydržela velice dlouho, a to až do 20. století.

Příčinou změny bylo, že kytara začala být populární a byla pořád více používána v různých muzikantských seskupeních a tam byl problém, kytara nebyla přes ostatní hlasitější nástroje slyšet.Tak se uvažovalo o tom jak ji zesílit.

Tento problém skončil, když byl na počátku 20.století vynalezen mechanický rezonátor tzv. dobro. Zvuk zde byl zesilován mechanicky. Dobra vydržela dlouho a ještě dnes sou používané bluesovými a jazzovými kytaristy.
Ale zesílení bylo pořád malé. Když mluvíme o elektrické kytaře, chtělo by to nějaký signál,který by přenesl zvuk do elektrické podoby. Zatím, co se dál zkoumalo jak to provést. Začaly být vyráběny akustické  kytary tzv. španělky.
Ty jsou charakteristická kruhovým otvorem v cedrovém, smrkovém nebo mahagonovém dřevě a nylonovými strunami. Zvuk šel ze strun do otvoru a zde byl pro zesílení využit princip ozvěny. Vše vyvrcholilo, když byla na počátku třicátých let dána na trh španělka Gibson ES-150 aneb první kytara s elektrickým snímáním. Les Paul spolu s Paulem Bigsbym a Leem Fendrem se taky zajímal o otázku elektrického snímání a to na konci 20.let

Na konci 40. let  Leo Fender (opravář rádií) založil firmu Fender Electric Instrument Company a poté začal prodávat kytary s názvem Broadcaster. Ale protože ještě předtím firma Gretsch s bubny začali nazývat své bicí sady stejně, musel být název změněn na Telecaster, ano to je ten typ kytary, který používá Keith Richards z Rolling Stones.
Další důležitá data jsou rok 1952 (Gibson prodává kytary Les Paul) a rok 1953 (Fender prodává třísnímačové Stratocastery).
Ohledně snímačů, v této době byly požívané single coily tzv. singláče  a u Gibsona soapbary a P90. Průlom nastal v roce 1954, kdy pánové Lover a Fuller vymysleli první humbuckery a to z důvodu, že při nahrávaní v audio-studiu  byly potřeba tišší snímače. Tato technika  se na trzích objevila od roku 1957 a vydržela dodnes, jen se začal standardizovat tvar těla kytary a dělit se na: Les Paul, Stratocaster, Telecaster, SG, Explorer, Flying V , Jaguar a PRS.
Jak je vidět technologie je v hudbě je opravdu důležitá, ale jak říká Keith Richards : Když chceš udělat rocknrollovou narhrávku, technologie je až ta poslední důležitá věc.

Jim

Administrator

Student zabývající se studií sociálních věd. Rád se zabývá hudbou, politikou, konspiračními tématy, historií, psychologí a filozofií. Ve volném čase píše povídky, skládá básně, hraje na kytaru a bojuje za lidská práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>