Veřejná hudební soutěž Mattoni aneb Jak to bylo s Řezníkem

Kdo sleduje bedlivě dění kolem sebe, ví, že je společnost častokrát dezinformována a ovlivněna jakousi propagandou či náklonností ze strany médií. A to i těch veřejnoprávních. Nebývá tomu jinak i ze strany velkých korporací.

Tématem tohoto článku je: Má korporátní společnost právo zasahovat do sestavování veřejného hudebního žebříčku?

 

Český slavík je vlastně každoroční anketa, která v několika kategoriích nominuje nejpopulárnější zpěváky a zpěvačky našeho národa. Letošní Slavík však dopadl překvapivě. Tedy alespoň pro českého rappera Řezníka, který, ačkoliv se do poslední chvíle držel na špici, neobdržel cenu v kategorii Hvězda internetu 2013. Sám to okomentoval takto:

„Tak udílení cen se konat nebude – nikdo se mi neozval, takže mě z toho nejspíš vyšachovali! Měli pozvat první tři a tejden před ukončením soutěže mě omylem vyhlásili jako vítěze. Od tý doby sem to ještě mohutně masíroval, takže je divný, že bych tak mohutně propadnul. Díky všem za hlasy, ale je jasný jak to v těhle netransparentních anketách chodí – brutální rapy vo znásilňování nepatřej do TV a Mattoni by s tim už vůbec nechtěla mít nic společnýho, leda by místo kyselky byla v lahvích zpařená mrdka. Mě to nesere, ale pokud vás jo, tak můžete zaplavit jejich stránky a facebook nenávistnejma dotazama.”

rzz

Netrvalo dlouho a stránky firmy Mattoni na sociální síti Facebook se začali naplňovat nechápavými dotazy ze stran fanoušků, kteří aktivně dokázali oddanost svému interpretovi. Většinou se však dočkali toho, že byl jejich příspěvěk smazán, nebo nicneříkající odpovědi, které jejich autorovi ubíraly ještě více na důvěryhodnosti. Jako například, že počet hlasů, který byl veřejnosti viditelný, nebyl skutečný, ale vygenerován z testovací verze systému. Otázkou je k čemu odkazovat na reálném serveru na data z beta serveru? Vždyť testovací server se používá právě proto, abychom nemuseli zasahovat do funkcí běžícího serveru, tento argument mi přijde tedy naprosto protiřečící.

Nakonec však přišlo další vyjádření:

„Rádi bychom se vyjádřili k výsledkům ceny Český slavík Hvězda internetu 2013. Interpret vystupující pod jménem Řezník byl ze soutěže vyloučen, neboť se v textech svých písní vulgárním způsobem vyjadřuje na adresu vybraných skupin obyvatel, explicitně zobrazuje násilí a užívání návykových látek. Vyhlašovatel v tomto spatřuje závadné jednání, které je v rozporu s principy soutěže a vedlo k jeho vyloučení.

Chápu jejich obavy, sám si nedovedu představit, co by nám na svém „udílení cen“ kontroverzní rapper Řezník předvedl, ale pravdou jest, že hudba by neměla být žádným způsobem omezována, natož veřejná hudební anketa. Byla to evidentní krátkozrakost ze strany pořadatelů. Je jasné, že pokud bude moci cenu vyhrát jakýkoliv interpret s největším počtem liků, budou muset organizátoři i tomu dotyčnému dát cenu, která mu právem náleží. A ne si vybírat stylem, tenhle se mi líbí, tenhle nikoliv. Nemluvě o tom, že k vyhlášenému vítězi kategorie Johny Machette, byla Mattoni tolerantní, ačkoliv jeho některé „písně“ otevřeně vyzývají k užívání marihuany a je adresována mladšímu publiku, než je tomu v případě Řezníka.

Toto odůvodnění vyústilo v ještě větší nespokojenost neoceněného autora a jeho fanoušků, kteří založili veřejnou petici, kde žádají, aby bylo rapperovi přiznáno, co mu náleží. Podpořit ho můžete zde.
Svoji nespokojenost veřejně doznaly i již oceněné celebrity. Jako první Matěj Ruppert (Monkey Business), ke kterému se později připojil i Tomáš Klus, veřejně prohlásil, že vrací svého slavíka, protože by, podle jeho názoru, nikdo neměl být arbitrem vkusu. A má pravdu, svoboda je pro jakýkoliv umělecký prvek důležitá a nikdo, až na interpreta, nemá právo určovat směr, kterým se bude vydávat. Je tedy smutné, že prvky cenzury a propagandy nalezneme i v takovém zákoutí, jakým je Český slavík.

Závěrečná otázka pro Vás zní: „Stojíme vůbec o veřejnou hudební anketu, kde není respektováno rozhodnutí veřejnosti?“

 

 

Jim

Administrator

Student zabývající se studií sociálních věd. Rád se zabývá hudbou, politikou, konspiračními tématy, historií, psychologí a filozofií. Ve volném čase píše povídky, skládá básně, hraje na kytaru a bojuje za lidská práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>