Korupce

Korupce a uplácení. Myslím, že v poslední době je toto téma více než aktuální. Víte i člověk , který se o politiku moc nezajímá, zapne rádio a slyší o opilém lobbistovi, nahlédne do novin a vidí na šedém novinovém papíře sedmimiliónový obnos v krabici od vína. Co se tady děje? Člověka to nutí přemýšlet o věcech kolem, o věcech na které běžně nemyslí.
Přemýšlím, co je to vlastně korupce? Já bych to nazval jako nějaký neoficiální a nečestný obchodní vztah mezi právnickými či fyzickými osobami. Tyto osoby za peněžní či jinou odměnu poskytují druhé skupině nějakou neoprávněnou výhodu.
Proč vlastně korupce vzniká? Je to jednoduché. Pravá lidská podstata, když jeden člověk něco potřebuje, něco nečestného požádá druhého člověka o pomoc s onou věcí. Druhý člověk může vyhovět žádosti člověka prvního, leč je to nečestné, zaslepen několika svazky modrobílých bankovek s panem Masarykem, který kdyby to viděl, tak by se otáčel v hrobě, udělá, co se po něm chce. Obě strany mají výhodu. My ostatní nemusíme o ničem vědět. Co je jim do etiky?
Samozřejmě pro nás jako pro společnost by bylo nejlepší, kdyby korupce nebyla. Jelikož korupce má spoustu špatných dopadů, nejen pro stát ale i pro nás jako jeho obyvatele. Ničí to naši důvěry v náš právní řád, ohrožuje stabilitu státu, úpadky kvalitních firem a odchodu schopných lidí ze zaměstnání, napomáhá trestné činnosti a tak dále. Jak vidíte, důsledků by se dalo jmenovat ještě mnohem více, ale já doufám, že si je nyní dokážete barvitě představit.
Není to zrovna růžová představa že? Právě proto je tu otázka boje proti korupci, kterou se (snad) snaží vyřešit i vládní autority. Vláda udělala několik opatření a pořád se snaží, existují i některé organizace zabývající se ničením korupce. Dotaz ale zní: Stačí to?
Nerad to říkám, ale bojím se, že idea o zničení korupce je tak trochu boj s větrnými mlýny. Je dobré, že se postupně stíhají lidé, kteří se takto nečestně chovají. Avšak vždy tu budou tací, kteří za otázkou soukromého prospěchu překročí hranici čestného jednání. I otázka cti je v porovnání s dobami minulými trochu jinde. V horším slova smyslu bohužel.
Mrzí mě, že o ni musím slýchat, že o ní musím číst. Ten svět kolem nás mi pak připadá více hořký. Podle mě by lidé měli mít stejné šance a práva bez ohledu na majetek či něco jiného. Problém je, že korupci je těžké odhalit. Třeba nějaká probíhá zrovna nyní a my nic netušící občané, sedíme v klidu svého domova.

Jim

Administrator

Student zabývající se studií sociálních věd. Rád se zabývá hudbou, politikou, konspiračními tématy, historií, psychologí a filozofií. Ve volném čase píše povídky, skládá básně, hraje na kytaru a bojuje za lidská práva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>